מאמרים

הסכם ממון בין בני זוג נשואים

הסכם ממון מהו?

הסכם ממון, כשמו כן הוא, הסכם אשר נועד להסדיר את ענייני הרכוש, בין בני זוג נשואים או בין בני זוג העומדים להינשא, הן בעניין נכסים קיימים והן בעניין נכסים עתידיים. במסגרת ההסכם, קובעים הצדדים את העדפותיהם האישיות באשר לאופן חלוקת נכסיהם במקרה של פרידה או גירושין, על מנת להימנע ממחלוקות קשות העשויות להתעורר.

 

הסיבות לעריכת הסכם ממון:

  1. התניה על ברירת המחדל הקבועה בחוק. חוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל”ג-1973, קובע כברירת מחדל כי במקרה של פרידה, הרכוש שנצבר במהלך הנישואין, יחולק בחלקים שווים בין בני זוג. מטרתו של הסכם ממון הוא להתנות על תוקפו של הסדר איזון המשאבים הקבוע בחוק ולקבוע אופן חלוקה שונה. 
  2. צמצום סיכויי הסכסוך ועוצמתו באשר לנכסיהם של בני הזוג במקרה של פרידה.
  3. הגנה על קניינו של צד שצבר נכסים לפני הקשר הרומנטי, לרבות מתנות או ירושה.

 

מה כולל הסכם ממון?

הסכם ההמון יגדיר את הנכסים הנפרדים של כל צד, וכן את הנכסים המשותפים של הזוג בעת עריכת ההסכם. ההסכם יסדיר את הדין שיחול לגבי הרכוש העתידי שייצבר לרבות נכסי מקרקעין, נכסי מיטלטלין, זכויות גמל ופנסיה, חשבונות בנק וכו. נוסף לכך, יסדיר ההסכם את הפירות שיתקבלו מן הנכסים, את דין הירושות והמתנות שיקבל כל צד במהלך הנישואין, את דין החובות שיצברו במהלך הנישואין, וכמובן אופן חלוקתם של כל הנכסים המשותפים במקרה של פרידה או גירושין.

כמו כן, הסכם ממון יכול לכלול מנגנון הגנה בעניין סירוב של אחד הצדדים ליתן גט לצד השני.

 

מתי צריך לערוך הסכם ממון?

דעה רווחת היא כי הסכם ממון מיועד לזוגות עשירים בלבד המעוניינים להגן על רכושם. אולם, הסכם ממון נחוץ כמעט לכל זוג, בין אם הוא נשוי ובין אם לאו.

הסכם ממון צופה פני עתיד, לכן ההסכם כולל את הנכסים הקיימים אך לא רק. ההסכם כולל גם את הנכסים העתידיים שיצברו במהלך חיי הנישואין.

מטרת ההסכם היא כאמור למנוע מאבק משפטי על רקע מחלוקת כלכלית עת ייפרדו בני הזוג. לכן גם כאשר נצברו נכסים נפרדים טרם קיומה של מערכת היחסים הזוגית, וגם כאשר ישנו פער כלכלי מהותי בין בני הזוג, קיימת חשיבות גדולה לעריכת ההסכם על מנת להגן על שני הצדדים. כך למשל, הצד האמיד יבטיח את נכסיו, במקביל להבטחת רווחתו הכלכלית של הצד השני בעת הפרידה.

 

התוקף המשפטי של הסכם ממון

קיימות שתי דרישות מהותיות מצטברות לקבלת תוקף משפטי להסכם ממון:

  1. הסכם ממון חייב להיות בכתב. כלומר הסכם ממון שנערך בעל פה בין הצדדים לא יהיה בעל תוקף משפטי מחייב.
  2. ההסכם טעון אישור של ערכאה שיפוטית או נוטריון:
    • א. כאשר מדובר בהסכם ממון שערכו בני הזוג שטרם נישאו – אישור ההסכם יכול להיעשות על ידי בית המשפט לענייני משפחה או על ידי נוטריון.
    • ב. כאשר מדובר בהסכם ממון שנערכו בני זוג שנישאו – אישור ההסכם יכול להיעשות על ידי בית המשפט לענייני משפחה או על ידי בית הדין הדתי המוסמך לדון בענייני נישואיו וגירושיו של בני הזוג.

מטרת אישור ההסכם היא לבחון שההסכם אכן משקף את רצונם האמיתי של בני הזוג, שההסכם נחתם מרצונם החופשי, לאחר שהבינו את תוכנו, משמעותו תוצאותיו והשלכותיו.

לאחר האישור, הסכם הממון מקבל תוקף של פסק דין אשר ניתן לאכיפה וביצוע.

 

שינוי הסכם ממון

כל שינוי בהסכם הממון יקבל תוקף משפטי ובלבד שנעשה בכתב וקיבל אישור מחדש בידי הגורם המוסמך. חשוב להדגיש כי יש חשיבות לעדכון ההסכם לאורך החיים המשותפים כאשר נצברו נכסים משותפים שלא נכללו בהסכם, הכל כאמור כדי למנוע היתכנות להיקלע לסכסוך כספי בעת פרידה.

 

בעד או נגד הסכם ממון

לעריכת הסכם ממון יתרונות רבים, חרף חוסר הנעימות שבדבר. הסכם הממון מאפשר לבני הזוג לשקף את רצונם באשר לאופן חלוקת הרכוש ולהתאימו לצרכיהם האישיים, תוך הענקת וודאות והגנה על שני הצדדים, ובכוחו למנוע סכסוך עתידי קשה במקרה של גירושין.

כמו כן, בכוחו של הסכם ממון אף לחזק את מערכת היחסים הזוגית, שהרי הוא מקנה לבני הזוג בטחון בכנות האהבה בניהם ויכול להפריך חששות כי הם נמצאים בקשר זוגי מתוך אינטרס כלכלי.

בנוסף, המציאות מלמדת כי בעת פרידה, מגלים בני הזוג צדדים אחרים בבן/ת הזוג, שלא ידעו קודם לכן וחשבו שלעולם לא יצוצו, ומוצאים עצמם נאבקים זה בזו על ענייני הגירושין. לכן, הסכמה הדדית בין בני הזוג, כאשר הקשר בפריחתו, עשויה לצמצם את עוצמת הסכסוך, והפרידה בניהם תהיה יפה ומכובדת.

 

לאור הרגישות הכרוכה בהסדרת הפרטים הרלוונטיים לעתידם של שני הצדדים, רצוי, ואף הכרחי, לפנות לעורך דין המתמחה בדיני משפחה ובעל הכשרה בגישור, שכן במהלך הליך גיבוש ההסכם, עשויות לצוץ מחלוקות בין בני הזוג, אשר יש בעורך דין המוסמך בגישור כדי ליישבן ולהוביל אותם בדרך הנכונה לעריכת ההסכם בהתאם למטרותיהם.  

 

משרדה של עורכת הדין ליאורן עמר מתמחה בתחום דיני המשפחה והגישור, בעל ניסיון רב בניסוח הסכמי ממון ומעניק שירותים משפטים במגוון רחב של תחומים.

  • כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי וכל המידע המצוי באתר משמש כמידע כללי בלבד.

 

 

 

תחומי התמחות

ליווי מקצועי לאורך כל הדרך

חדלות פירעון מה זה

חדלות פירעון מה זה ומה חשוב לדעת במנועי החיפוש ניתן לראות עלייה בחיפושים עבור המונח, חדלות פירעון מה זה. הדבר מעיד על ההתעניינות בנושא חדלות

קרא עוד »
אדם מבוגר חותם על צוואה

פשיטת רגל בישראל

הליך פשיטת רגל בישראל הינו הליך שיקומי. במסגרת ההליך החייב צריך לפנות לבית המשפט על מנת שזה יכיר באי יכולתו לפרוע את כלל חובותיו לנושים

קרא עוד »

עורכת דין לקהילה הגאה

נמצאים במצב משפטי מסובך? זקוקים לסיוע משפטי בקהילה הגאה? עורכת דין לקהילה הגאה יכולה לסייע לכם בכל מצב משפטי בו אתם נמצאים. משרד עורכי דין

קרא עוד »
Call Now Button