מאמרים

גישור בהליכי גירושין

גישור הוא שיטה חלופית ליישוב סכסוכים בדרכי שלום מחוץ לכותלי בית המשפט בסיועו של מגשר. ההתמקדות בגישור היא באינטרסים ובצרכים של הצדדים, ברגשותיהם ורצונותיהם, תוך גיבוש פתרון מעשי הולם לשני הצדדים. הליך הגישור מאופיין בשליטת הצדדים בגיבוש פתרון יצירתי, בשיח של רגשות הצדדים, שיתוף פעולה הדדי, חיסיון, וניתן לנהלו בזמן קצר ובעלות נמוכה.

הליך הגישור מאופיין במספר אלמנטים:

  1. רצוניות של הצדדים לפנות להליך הגישור;
  2.  הסכמה מדעת להשתתף בהליך;
  3.  הזדמנות לניהול שיח של צרכים;
  4. סודיות פרטיות וחיסיון;
  5. ניטראליות המגשר;
  6. הזדמנות לשימור מערכות יחסים עתידיות;
  7.  גמישות בהליך;
  8. יכולת לחוות העצמה והכרה;
  9. חסכון זמן ועלויות משפט יקרות;
  10. הימנעות מהליך שיפוטי.

תפקידו של המגשר הוא לסייע בידי הצדדים להגיע להסכמה על יישוב הסכסוך בדרך של ניהול משא ומתן חופשי. חלק מתפקידו של המגשר הוא להקשיב לצדדים ולסייע בידם למפות ולזהות את צרכיהם, תוך חידוש התקשורת הישירה בניהם ואף לתיקון מערכת היחסים, ואפשרותם ליצור אפשרויות יצירתיות לפתרון הסכסוך.

הליך הגישור

הצדדים מסכימים על המגשר.

בתחילת ההליך הצדדים נפגשים עם המגשר ולקבלת הסבר על ניהול הליך הגישור, תוך הגשת המאפיינים הייחודיים להליך.

 בסיום שיחת הפתיחה נהוג לחתום על הסכם השתתפות בגישור טרם תחילתו.

לאחר שיחת הפתיחה, יבחן המגשר את אופן ניהול ההליך וזאת בהתאם לנסיבות המקרה ועוצמת הסכסוך.

הגישור ייעשה באמצעות פגישות משותפות עם הצדדים, ובמידת הצורך גם בפגישות אישיות עם כל צד בנפרד. במפגשים המשותפים כל צד יציג את עמדתו ויציין את הנקודות החשובות לו. בשיחות הנפרדות, הצדדים יפרטו לעומק את טענותיהם, תוך חשיפת מידע חיוני להמשך ההליך, כאשר הצדדים יכולים להחליט שאינם מעוניינים בהעברת המידע, שהועלה במסגרת הפגישה האישית, לצד השני.

לאחר השיחות, המגשר יעשה שימוש בכלים מקצועיים וישקף את דבריו וזווית ראייתו של כל צד, תוך חידוד האינטרסים ובניסיון למצוא את האינטרס המשותף ולחבר בין פערי העמדות כשהתכלית הינה להגיע להסכמה.

הליך הגישור אינו קצוב בזמן, וההליך יכול להסתיים בפגישה אחת או במספר פגישות, תלוי בצדדים ובמורכבות הסכסוך.

סיום ההליך הוא בחתימה על הסכם. חשוב לזכור, כי קיימים סוגי הסכמים שונים בהליך הגישור:

·       הסכם סופי – אותו ניתן להגיש לבית המשפט לקבלת תוקף של פסק דין;

·       הסכם חלקי;

·       הסכם ביניים – נשתמש בגישורים ארוכים או בגישור במשפחה;

·       הסכם מותנה.

הליך גישור גירושין

הסכסוך המשפחתי מתאפיין בעוצמת הרגישות המעורבת בו. להבדיל מסכסוכים אחרים, בסכסוכי משפחה קיים ממד של זמן, כלומר למערכת היחסים בין הצדדים ישנו עבר, הווה ועתיד (בעיקר כאשר ישנם ילדים משותפים).

במסגרת הסכסוך המשפחתי נוצרת מערבולת שעשויה להוביל את הסכסוך והצדדים לו למקום הרסני שקורותיו אינם ברורים והשלכותיו אינן צפויות.

 

הליך הגישור המשפחתי מאופיין בחשיפה של פרטים אינטימיים מחיי המגושרים, רגשות הצדדים הינה בעצימות גבוהה ושמירה על זכויות של צדדים שלישיים – הילדים.

תנאי מקדמי לניהול הליך גישור גירושין הוא כשירות בסיסית של הצדדים למסוגלותם לקבל החלטות מתוך רצון חופשי. בהליך זה, על המגשר לזהות אלמנטים העשויים למנוע מצד להסכים לניהול ההליך או לתוצאותיו, למשל סכנה פיזית, התמכרויות, חוסר ביטחון עצמי קיצוני וכו.

בגישור הגירושין יקיים המגשר מפגשים בפורום משותף בנוכחות בני הזוג והמגשר, וחלקם יתבצעו בנפרד, כל צד עם המגשר. בהליך הגישור, הצדדים יציפו את צרכיהם ורגשותיהם באופן מובנה על ידי המגשר עד לפתרון מלא ונכון פתרון שיניב רווח הדדי לשני הצדדים.

הנושאים לדיון

במהלך גישור גירושין נעלה מספר סוגיות הכרחיות לצורך גיבוש הסכם משותף תוך צפיית פני עתיד:

·       תכנית הורית וחלוקת זמני שהות;

·       אחריות כלכלית לילדים;

·       חלוקת הרכוש המשותף.

סיום הליך גישור גירושין יהיה בהסכם גירושין עליו חותמים הצדדים, אשר יסדיר את כל היבטי פירוק התא המשפחתי.

הליך הגישור אינו כובל את הצדדים לסעדים משפטיים ואלו עשויים להיות יצירתיים הצופים פני עתיד ולהשפיע באופן חיובי על רווחתם של בני הזוג והילדים בפרט.

מטרת ההליך היא לסיים את מערכת היחסים בדרך הנכונה ביותר לבני הזוג והילדים, כאשר הצדדים נוטלים חלק פעיל בניהול הסכסוך, תוך חשיפת צרכיהם ורגשותיהם, איתור אינטרסים משותפים וסיוע בגיבוש פתרון  המותאם להם אישית.

ההבנה כי סכסוכים משפחתיים מלווים באתגרים רגשיים, כלכליים וחברתיים העשויים להסב נזקים לבני הזוג ולילדים, והצורך במניעתם תוך ליווי טיפולי בפתרון הסכסוך, הוא היתרון הגדול, הכל במטרה לצמצם את הפגיעה הנפשית של בני הזוג וילדיהם.

תחומי התמחות

ליווי מקצועי לאורך כל הדרך

עו"ד לסכסוכי ירושה

עו”ד לסכסוכי ירושה

אדם הקרוב אליכם נפטר? נמצאים בסכסוך משפחתי על ירושה? נושא הירושה והצוואות אילו נושאים רגישים ביותר המביאים לעיתים לסכסוכים משפחתיים מרים וקשים. בני משפחה אשר

קרא עוד »
אמא אבא ילד הולכים בפארק

עורך דין לענייני משמורת

מחפשים עורך דין לענייני משמורת? זקוקים לייעוץ משפטי בנושא גירושים? אחד הנושאים החשובים ביותר בכל תהליך גירושים עם ילדים משותפים הוא נושא המשמורת. הן קביעה

קרא עוד »
זוג נותן ידיים בססכמה

עורך דין משפחה ירושלים

חשוב לדעת לגבי עורך דין משפחה ירושלים עורך דין משפחה ירושלים עוסק לרוב בירושות, צוואות והסכמי ממון לפני ואחרי הנישואין. התקופה האחרונה מאתגרת את התא

קרא עוד »

דיני משפחה חוק מזונות

זקוקים לסיוע משפטי בנושא מזונות? גובה דמי המזונות נקבע על פי רמת החיים של הילדים המשותפים שלכם במטרה לשמר את הקיים לאחר פירוק התא המשפחתי.

קרא עוד »
Call Now Button